ÖVRIGT / Smycken / Hängsmycke & ring 8652140
*
nr 865 2140
Hängsmycke & ring
Silver & granater
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 19:25:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/12 14:21:25
1
200 kr
16/12 17:58:33
2
200 kr
16/12 17:59:37
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke & ring silver & granater smycken vintage
-
5429 Armband
18k guld, med berlock. Vikt: 12g ca
Aktuellt bud: 6.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:08
-
5430 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 19g brutto
Aktuellt bud: 6.400 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:37
-
5220 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 7,6 g
Aktuellt bud: 3.800 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:44
-
5225 Armband
18k guld. Vikt: 39 gr
Aktuellt bud: 19.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:06
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:57
-
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:15
*
Hängsmycke & ring
nr 865 2140
Hängsmycke & ring
Silver & granater
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/12 14:21:25 | 1 | 200 kr |
16/12 17:58:33 | 2 | 200 kr |
16/12 17:59:37 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke & ring silver & granater smycken vintage
-
5429 Armband
18k guld, med berlock. Vikt: 12g ca
Aktuellt bud: 6.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:08 -
5430 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 19g brutto
Aktuellt bud: 6.400 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:37 -
5220 Armband
18k guld, med berlocker. Vikt: 7,6 g
Aktuellt bud: 3.800 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:44
-
5225 Armband
18k guld. Vikt: 39 gr
Aktuellt bud: 19.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:06 -
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:57 -
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:15